Czym jest szybkozłącze do koparki i jakie wyróżniamy rodzaje?

Czym jest szybkozłącze do koparki i jakie wyróżniamy rodzaje?

Maszyny budowlane, takie jak koparki, często czynią sprzęt wielofunkcyjnym, poprzez możliwość wymiany jego osprzętu. Zdarza się jednak, że proces ten jest długotrwały i wymagający. Odpowiedzią na ten problem są szybkozłącza. Jednak, czym w zasadzie są i jakie rodzaje możemy znaleźć na rynku? Odpowiedzi na te pytania, znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Zastosowanie szybkozłącza do koparki

W trakcie robót budowlanych często konieczne jest zastosowanie różnorodnych narzędzi do wykonania określonego rodzaju prac. Szybkozłącza do koparki umożliwiają szybką i prostą wymianę poszczególnych elementów, które w danym momencie okazują się niezwykle przydatne. Najczęściej stosuje się je w koparkach, by umożliwić szybkie zamontowanie między innymi łyżek koparko-ładowarek, dłut lub szczypców do rur.

Montaż odpowiednich narzędzi polega na zaczepieniu ich z jednej strony i zablokowaniu z drugiej. Dzieje się to przy pomocy zamontowanych na szybkozłączu sworzni, które są mocowane pod wałkiem lub wpasowane w otwory. Proces ten umożliwia bezpieczne korzystanie z przyłączonych narzędzi.

Szybkozłącze do koparki

Rodzaje szybkozłączy do koparki

Szybkozłącze hydrauliczne

Ten rodzaj szybkozłącza chwyta osprzęt za fabryczne sworznie, które są w nim osadzone. Nie jest wymagane dokonanie żadnych modyfikacji mocowania oryginalnego osprzętu. Na rynku znaleźć można również złącza hydrauliczne przejściowe, które umożliwiają korzystanie z osprzętów pochodzących od innej firmy niż firma koparki. Dedykowane są dla urządzeń o masie operacyjnej od 10 do 80 ton.

Szybkozłącze mechaniczne

Ma takie same zalety, jak szybkozłącze hydrauliczne, jest jednak dedykowane dla urządzeń o masie operacyjnej od 7 do 30 ton.

Szybkozłącze uchylne z siłownikami

Może być zarówno hydrauliczne, jak i mechaniczne. Jego płyta górna występuje pod postacią adaptera lub jest wykonana jako bezpośrednie mocowanie na sworznie.

Szybkozłącze uchylne z silnikiem obrotowym

Hydrauliczne lub mechaniczne szybkozłącze do koparki, działające przy pomocy silnika obrotowego. Tak, jak w przypadku szybkozłącza uchylnego z siłownikami, płyta górna może przybrać postać adaptera lub bezpośredniego mocowania na sworznie.

Szybkozłącze uchylno-obrotowe

Działa przy pomocy silnika uchylno-obrotowego. W wariancie z pochyłem wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne. W przypadku tego sprzętu również istnieje możliwość dostosowania płyty głównej.

Jak można łatwo zauważyć na podstawie powyższej charakterystyki, szybkozłącza do koparki umożliwiają bezproblemową wymianę elementów wyposażenia, dzięki czemu praca jest płynna i nie ma konieczności dłuższego jej stopowania. Jeśli szukają Państwo urządzeń najwyższej jakości, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Gwarantujemy najwyższą jakość oraz zadowolenie!

Sprawdź naszą ofertę szybkozłączy do koparki!