Jak wybrać odpowiednią łyżkę do koparki?

Jak wybrać odpowiednią łyżkę do koparki?

Koparka to maszyna niezbędna podczas wielu prac budowlanych. Aby cały proces przebiegł sprawnie, a przede wszystkim zgodnie z planem, konieczny jest wybór odpowiedniej łyżki do koparki. Jakie są jej rodzaje? Na którą warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Łyżka skarpowa

Łyżka skarpówka to najpopularniejszy wybór do koparko-ładowarki, który wykorzystuje się zarówno w minikoparkach, jak i w większych urządzeniach. Ten rodzaj łyżek charakteryzuje się dużą pojemnością, co umożliwia załadowanie większej ilości wymaganego materiału, na przykład ziemi lub piachu jednocześnie — właśnie dlatego najczęściej znajdują zastosowanie przy załadunku.

Jednak ich głównym zadaniem jest skarpowanie terenu — niwelowanie go i przygotowywanie pod budowę. Łyżki skarpowe doskonale radzą sobie z drążeniem rowów na specyficznym terenie i usuwaniem korzeni roślin. Co więcej, można je wykorzystać również do pogłębiania oraz oczyszczania wykopów, a także formowania skarp.

Poszczególne rodzaje łyżek do koparko-ładowarek różnią się między sobą określonymi parametrami. Mogą charakteryzować się różną pojemnością i wytrzymałością, jak również odpornością na ścieranie. Co więcej, istnieją odmienne sposoby montażu, między innymi szybkozłącza, czy poszczególne rodzaje uchwytów. Ze względu na określone specyfikacje, największą popularnością cieszą się łyżki hydrauliczne wyposażone w siłownik hydrauliczny, który umożliwia sprawniejsze nabieranie materiału.

łyżka do koparki

Łyżka podsiębierna

Łyżki podsiębierne znajdują zastosowanie w pracach wyłącznie na górnej krawędzi wykopu. Zatem są stosowane wszędzie tam, gdzie obszar działki jest niewielki lub niemożliwe jest wprowadzenie maszyny w dół wykopu.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów łyżek podsiębiernych:

  • standardowe — swoje zastosowanie znajdują w pracach budowlanych, które odbywają się na lekkich gruntach;
  • wzmacniane — posiadają dodatkowe osłony boczne oraz tylne, dlatego wykorzystuje się je przy cięższych gruntach lub przy rozbiórce;
  • skalne — mają wzmocnioną konstrukcję z dodatkowymi elementami osłonowymi, dlatego sprawdzają się zarówno w pracach rozbiórkowych, jak i wewnątrz kopalni oraz kamieniołomów;
  • ażurowe — ich dno pozwala na wstępne oddzielenie gruzu od ziemi i innych sypkich materiałów;
  • plantujące — z powodu konstrukcji ze ściętymi bokami, używa się ich do plantowania gruntu, czyli jego wyrównania;
  • do wyrywania korzeni — takie łyżki mają specjalną, żebrową konstrukcję, która doskonale sprawdza się podczas niwelowania korzeni z podłoża;
  • wielozadaniowe — dzięki ruchomej szczęce ostrzy skrawających, takie łyżki są narzędziem wielofunkcyjnym, sprawdzającym się, gdy na budowie potrzeba sprzętu, który chwyta i przenosi jednocześnie.

Który rodzaj wybrać?

Jak już wspominaliśmy, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łyżek. Dlatego, aby wybrać odpowiednią, należy przede wszystkim określić typ prac, do których będą wykorzystywane. Kolejno, warto zwrócić uwagę na producenta oraz jakość wykonania urządzenia w oparciu o wymagane parametry. Dokładne określenie oczekiwań, umożliwi Państwu szybki zakup odpowiednie produktu. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której zgromadziliśmy najwyższej jakości sprzęt!

Zobacz naszą ofertę łyżek do koparek!