BIURO
SPRZEDAJEMY NA

Rodzaje i zastosowanie łyżek do koparek

Łyżki do koparek stanowią niezbędny element do poprawnego i sprawnego wykonywania zamierzonych robót. Do zadań koparki należy między innymi: wybieranie ziemi, wykonywanie wykopów, przenoszenie materiałów budowlanych, głównie żwiru i piasku. Do wykonania każdej z tych prac konieczne jest dobranie odpowiedniej łyżki. Przed zakupem należy upewnić się także czy wybrana przez nas łyżka jest kompatybilna z naszym modelem koparki. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu kilka najpopularniejszych rodzajów łyżek do koparek.

łyżka do koparki

Łyżki ogólnego zastosowania

Jest to najczęściej spotykany typ łyżek na placach budowy oraz w kopalniach. Zęby umożliwiają sprawne przeprowadzanie wykopów przy użyciu większej siły kopania. To pozwala im na prowadzenie robót na różnego rodzaju podłożach. Najlepiej radzą sobie z wierzchnią warstwą gleby, piaskiem, żwirem oraz miękką gliną.

Łyżka skarpowa

Stosowana jest podczas wykonywania prac ziemnych oraz do oczyszczania i pogłębiania rowów, charakteryzuje się większą objętością niż podstawowe łyżki, co umożliwia załadowanie większej ilości gruntów czy piachu. Skarpowe łyżki hydrauliczne są chętnie stosowane przy załadunkach, jednak służą głównie do robót na urodzajnych gruntach, gdzie niezbędne jest wyrównanie terenu i przygotowywanie ziemi pod uprawę. Jednym z typów łyżki skarpowej jest łyżka podsiębierna, która może zostać wykorzystana do kopania we wszystkich rodzajach gruntu, w tym w glinie czy w kamieniu.

Łyżki chwytakowe

Charakteryzują się sztywną konstrukcją wzmocnioną dodatkowym żebrem środkowym. Waga łyżek chwytakowych waha się od 1 do 30 ton. Na rynku spotykamy także chwytaki wieloramienne. Budowa tego rodzaju łyżek umożliwia chwytanie różnorodnych materiałów. Znajdują zastosowanie głównie przy transporcie, wykorzystywane są do przenoszenia drobnych frakcji lub półpłynnych elementów obornika, mogą być także stosowane do przenoszenia materiałów sypkich.

Łyżki kruszące

Stosowane są do kruszenia różnego rodzaju materiałów na miejscu. Niekiedy wyposażone są w dodatkowy osprzęt w postaci szybkozłączy, separatora żelaza lub ogranicznika zapylania. Ich masa waha się od 1,5 tony do nawet do 56 ton. Pojemność kruszenia najmniejszej tego typu łyżki to zwykle 550 a największej – 1050 litrów.

Łyżki przesiewające

Umożliwiają preselekcję materiałów pochodzących z wyburzeń, selekcję kamyków z potoków oraz oczyszczania plaż. Wyróżniamy dwa typy łyżek przesiewających w zależności od sposobu ich pracy: łyżki kruszące wibrujące i rozdrabniające. Łyżki rozdrabniające odznaczają się mniejszą pojemnością, przeważnie do 250 litrów. Są przeznaczone także do koparek o mniejszej masie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Formularz

Zapytaj o cenę

Produkt jest nie dostępny lub nie ma ceny? Napisz do nas a odpowiemy na Twoją prośbę jak najszybciej to możliwe.