W codziennym życiu nie zastanawiamy się nad różnicami pomiędzy koparką a koparko-ładowarką, potocznie nazywanych koparkami. W poniższym artykule omówimy podobieństwa i różnice, których znajomość jest kluczowa przy zakupie, wypożyczeniu czy zdobywaniu potrzebnych uprawnień.
Czym jest koparko-ładowarka?
W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, czym jest koparko-ładowarka. Jak wskazuje na to nazwa, urządzenie łączy w sobie funkcje dwóch maszyn: koparki i ładowarki. Pozwala na wykonanie wykopu i jednocześnie przetransportowanie urobku, materiałów budowlanych i bloków kamiennych. Najczęściej spotykane są koparko-ładowarki o napędzie kołowym, zbudowane na podstawie konstrukcji traktora, dzięki czemu radzą sobie przy pracy na trudnym terenie. Układ roboczy ładowarki zamocowany jest czołowo, z kolei układ koparki znajduje się z tyłu maszyny i daje szerokie pole manewru. Najczęściej układ roboczy ładowarki ma formę dużej, szerokiej łyżki, która według potrzeb może zostać zastąpiona lemieszem do śniegu, widłami paletowymi, zamiatarką, młotem wyburzeniowym, frezarką, wiertnicą lub młotem wyburzeniowym. Operator steruje koparko-ładowarką przy pomocy dźwigni sterujących, które znajdują się w kokpicie kierowcy. Konstrukcja maszyny zapewnia tym samym bezpieczeństwo operatora.
Koparko-ładowarka dzięki wykorzystaniu dwóch układów roboczych oraz wydajnego systemu hydraulicznego, jest jednym z najbardziej uniwersalnych maszyn wykorzystywanych w budownictwie, transporcie, rolnictwie i górnictwie. Sprawdza się przy przygotowaniu terenów przed budową chodników i dróg dla rowerów. Wykorzystywana jest również podczas prac porządkowych, wykonywania wykopów melioracyjnych czy prac komunalnych.
Podstawowe różnice
Jak wyjaśniono powyżej, koparko-ładowarka łączy funkcje dwóch maszyn budowlanych. Koparka, z kolei, wyposażona w jeden układ roboczy, służy jedynie do wykonywania różnorodnych wykopów przy użyciu rozmaitych rodzajów łyżek. Konstrukcja koparko-ładowarki oparta jest najczęściej na konstrukcji traktora o napędzie kołowym (rzadziej gąsienicowym), przez co przypomina standardowy pojazd, w przeciwieństwie do koparek, wśród których dominują te na podwoziu gąsienicowym. Warto także przypomnieć, iż obsługa koparki i koparko-ładowarki wymaga posiadania różnych uprawnień.
Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika, charakteru wykonywanych prac oraz od terenu, na którym będą odbywać się roboty. Warto zastanowić się także nad tym, jakie łyżki będą stosowane. Zachęcamy przy tym do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu, w którym znajduje się szeroki wybór maszyn.