W zależności od wykonywanych prac ziemnych preferowane może być kopanie ręczne lub mechaniczne przy użyciu koparki. W dalszej części artykułu przeanalizujemy obie metody wydobywanie gruntu naturalnego i usuwanie go z pola budowy.
Zalety i wady wypożyczenia koparki
Posługiwanie się metodą mechaniczną umożliwi nam przede wszystkim przyspieszenie robót i szybsze zakończenie pracy. Koparki niwelują także problem magazynowania ziemi z wykopów, którą można od razu usunąć z budowy. Podobnie duże kamienie, mogą zostać natychmiast wywiezione. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyboru metody pracy, a wykorzystanie koparki staje się koniecznością, na przykład na terenie piaszczystym, który się osuwa. Użycie koparki wyeliminuje ryzyko zbyt płytkiego wykonania wykopu. Szczególnie warto rozważyć wynajem ciężkiego sprzętu przy przygotowywaniu wykopu pod fundamenty domów czy szamba, a także przy wgłębieniach pod przyłącza, kanalizacje i wodociągi. Koparka sprawdzi się także przy burzeniu budowli i zasypywaniu zagłębień.
Rozwiązanie nie jest niestety pozbawione wad. Trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach, jakie generuje wynajem sprzętu oraz opłacenie wykwalifikowanego operatora. Zdarza sie, iż warunki gruntowe uniemożliwiają skorzystanie z koparki. Co więcej, w niektórych sytuacjach mimo wynajęcia sprzętu, część prac należy wykonywać ręcznie, na przykład w przypadku finalizacji prac na podłożu gliniastym.
Przy podejmowaniu decyzji o wynajmie koparki kołowej lub koparki gąsienicowej warto zastanowić się, czy potrzebujemy tradycyjnego urządzenia, czy może lepszym wyborem będzie dla nas wielozadaniowa minikoparka, która sprawdzi się między innymi przy tworzeniu wykopów pod fundamenty obiektów nieznacznych rozmiarów lub przy budowie oczek wodnych i stawów.
Kopanie ręczne
W niektórych sytuacjach kopanie ręczne stanowi jedyne możliwe rozwiązanie, zwłaszcza tam, gdzie nie możemy wjechać koparką czy gdy wykop sąsiaduje blisko z innym budynkiem. Kopanie ręczne pozwala na większą precyzję wykonywanego zagłębienia. W przeciwieństwie do koparek cechuje się także niskimi kosztami sprzętu.
Niestety, mimo iż jest to rozwiązanie najbardziej precyzyjne i ekonomiczne, ma także liczne wady. Przede wszystkim jest nieefektywne, wymaga dużego nakładu sił, jest to zajęcie szczególnie męczące. Dodatkowo konieczne jest zatrudnienie nadzorcy prowadzącego wykopy. Jedną z głównych niedogodności jest także przedłużający się czas wykonywania robót. Metoda ta ma także swoje ograniczenia, przykładowo fundamenty pod dom z podpiwniczeniem najlepiej wykonać przy pomocy koparki. Ostateczna decyzja należy jednak do nas i powinna opierać się na indywidualnej ocenie konieczności stosowania poszczególnego rozwiązania.